фоновое изображение шапки фоновое изображение шапки
 

 

 

Меню сайту

 
 

 
 

Інформація влади

 
 

Рішення Гайворонської міської ради

 
 

Правова допомога

 
 

 
 

Статистика

 
 


Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
 
 
Історія Гайворонської дитячої бібліотеки
 
 


            Дитяча районна бібліотека  почала своє існування в 1946 році. Це були тяжкі післявоєнні роки відбудови народного господарства. Жителя міста, для поповнення поповнення бібліотечного фонду, приносили книжки з домівок. Бібліотека займала 2 кімнатки площею 30 кв. м. в старому будинку по вул. Воровського.  На той час книжковий фонд становив – 1044 книги, читачів було – 273, а книговидача – 5124.
            Працювало в бібліотеці два працівника. Першою завідуючою була Дзюбак Анастасія Андріївна,  яка народилась в 1925 році в Савнанському районі і закінчила Одеське культ просвітнє училище, а згодом заочно закінчила Харківський  інститут культури.
            В 1948 році будинок, в якому розмістилась дитяча бібліотека, набув аварійного стану і бібліотека переїхала в другий будинок неподалік по тій же вулиці і теж зайняла дві кімнати, трохи більшою площею.
           Але а 1950 році за генеральним планом забудови міста запроектували і почали будувати на тому місці, де була бібліотека – універмаг. І знову довелося переселятися на нове місце. На цей раз до Будинку піонерів, де теж бібліотека зайняла дві кімнати. В 1953 році штат працівників бібліотеки збільшився на одного працівника.
            1966 році у сквері, що по вул. Чапаєва двоповерховий будинок міської музичної школи і районної дитячої бібліотеки. Цю споруду звели будівельники дистанції цивільних споруд (Фото №2). І дитяча бібліотека знову вкотре переїхала, але уже в нове приміщення. Деякий час відділи бібліотеки існували в окремих будинках, але згодом вони об’єдналися і зайняли весь другий поверх нового будинку площею 205 кв.м. Відділ   обслуговування дітей було розділено по віковим категоріям: відділ обслуговування дошкільників і учнів молодших класів, та відділ обслуговування старшокласників. З’явились читальні зала для усіх категорій читачів, та книгосховище – де стало можливим зберігати книжковий фонд бібліотеки.
       В 1969 році завідуючою дитячої бібліотеки стала Гончар Ія Петрівна і пропрацювала в ній близько 20 років.
        Вона здібний організатор і енергійна людина приклала багато зусиль у бібліотечну справу. В ці роки державне фінансування було добре і бібліотека забезпечувалась необхідним бібліотечним та технічним обладнаннями. І бібліотекарі на чолі з завідуючою створили в новому приміщенні красивий інтер’єр, який мав сучасний вигляд і був зручним для читачів. Бібліотека для дітей стала творчим колективом однодумців, які любили свою справу.
       Ія Петрівна організовувала цікаві зустрічі в бібліотеці з українськими письменниками: Вінграновським М.С.,Кацнельсоном А.І.; Ткач Дмитром. Це відбулося в 1970 році  З цієї нагоди юні читачі влаштували книжкову виставку, на якій були представлені повісті, оповідання, вірші для дітей, написані у свій час гостями бібліотеки.
        Під час зустрічі до книжкової виставки підійшов письменник Дмитро Ткач, і помітив там свій твір, прочитаний сотнями дітей, і попросив:
        - Подаруйте мені, будь-ласка, ось цю зачитану вами книгу. Натомість я пришлю новий примірник .
        Діти погодились. І через деякий час на адресу бібліотеки надійшла невеличка бандероль з книгою і листом письменника.

            Ось цей лист:

            Дорогі друзі, піонери, школярі, шановна Ія Петрівна!
           
    З хвилюванням згадую нашу щиру, дружню зустріч в бібліотеці. Як шкода, що вона була такою короткою! Не встигли наговоритись вдоволь, поділитись творчими і життєвими планами, але це від мене і від вас не залежало. Так сподіваюсь, що ми ще зустрінемось, бо мені треба буде побувати в Гайвороні. Дуже вдячний вам за чудовий монтаж  „Радянські письменники – дітям”, за теплі відгуки на мої книжки. Як і обіцяв, надсилаю Вам новий примірник книжки: „Есть, стоять на смерть!” Замість тієї зачитаної, яку ви мені дали.

 

 
                                                                                                                                                                                                                        Усім вам міцно тисну руку і бажаю всякого добра.М. Київ 5.10.1970р. Д. Ткач

 

           Ще одна цікава зустріч відбулась в дитячій бібліотеці з письменником Логвиненко В.А. і презентація його книги „Літа молодії”.
Дитяча бібліотека завжди тісно співпрацювала і тепер співпрацює з шкільними бібліотеками.
            Проводились і проводяться бібліотечні уроки, захисти читацьких формулярів, інтересів. Із спогадів вчительки ЗОШ № 5 Чабан Олени Іванівни : „Згадую, як колись у нашій школі широко практикувались захисти читацького  інтересу удома в учнів. Батьками з радістю приймали товаришів сини чи доньки, йшла цікава розмова про книги, діти готували виставку своїх улюблених книжок, ігор, малюнків. Такі зустрічі відзначались невимушеністю, теплотою”.
           В вересні 1977року всі бібліотеки Гайворонського району, в тому числі і дитяча бібліотека були централізовані в єдину бібліотечну систему – ЦБС, з єдиними фінансуваннями і методичним забезпеченням. Найбільшого процвітання дитяча бібліотека  досягла за роки централізації, книги надходили централізовано через відділ комплектування районної дорослої бібліотеки. В бібліотеці змінилися книжкові стелажі на нові, сучасні, закуплено столи та стільці для молодших читачів.
            В бібліотеці діяли гуртки: „Книжкова лікарня”, „Книга і лялька”.
            В 70 – 80 роках ХХ ст. дитяча бібліотека була ідеологічною установою. І в першу чергу, виконувала виховну функцію, постійно наголошувалось на підвищенні ролі бібліотеки у комуністичному вихованні підростаючого покоління і Гайворонська дитяча бібліотека за сумлінну працю нагороджувалась дипломами та почесними грамотами від міністерства культури УРСР, як переможець республіканського огляду діяльності культурно-освітніх закладів – 1975 рік. Дипломом від видавництва  дитячої літератури „ Веселка” – за активну участь  в Республіканській літературній  подорожі: „На героїв рівняємо крок”, присвячений 40-річчю Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. 1985 рік.
            Як переможець соціалістичного змагання дитяча бібліотека неодноразово нагороджувалась грамотами управління культури та призом „Ювілейний” – 1979 рік, а в 1983 році колектив дитячої бібліотеки, як переможець соц. змагання  був занесений  на обласну Дошку пошани, також неодноразово нагороджувалась грамотами від районного відділу культури за активну участь в проведені культурно-просвітницької роботи серед підростаючого покоління.
            За роки незалежності України під час економічної кризи, дитяча бібліотека пережила не кращі часи. На деякий час працівники бібліотеки були переведені на  4-х годинний робочий день, не виділялись кошти на поповнення книжкового фонду , бібліотека не забезпечувалась періодичними виданнями. Але це був недовгий період і спільними зусиллями з керівництвом ЦБС вдалося зберегти  бібліотечні кадри.
            Сьогодні дитяча бібліотека – це культурно-інформаційний центр, де діти мають можливість познайомитись не лише з книгою, а переглянути періодичні видання поспілкуватися з ровесниками. При бібліотеці діють гуртки: „Джерельце” – 2-4 клас,  „Ерудит”  - 5-9 клас . 
            Бібліотека активний учасник Всеукраїнських та обласних заходів, при проведенні яких залучає батьків і організації, що причетні до роботи з дітьми .
            З дітьми проводяться тижні дитячої книги, дитячі ранки, диспути, конкурси, вікторини, бесіди.
            Бібліотека працює в усіх напрямках діяльності, а пріоритетними на сьогодні є краєзнавство.  Підростаюче покоління має право пишатися своєю історією, яка бере відлік ще з сивих часів давнини, людьми високої духовності, які прославили цей край.
В бібліотеці для популяризації краєзнавства проводяться зустрічі з поетами – земляками, де вони  презентують свої книги. Це зустрічі з Мариною Джус і Олексієм Павличком. Постійно діє книжкова виставка: „Закохані з дитинства в рідний край”, де представлені книги письменників земляків і виставка постійно поповнюється новими творами земляків-поетів: Галини Берізки, Костянтина Лесева-Леся, Катерини Барановської, Олександра Білятинського  та інших.
           На сьогодні книжковий фонд бібліотеки налічує – 39269 примірників, користувачів – 2 414, з них дошкільнят – 80; 1-4 клас – 1121; 5-9 клас – 1152 .
           В бібліотеці працює чотири бібліотекаря, завідуюча і технічний працівник.
            В 2012 році бібліотека стала учасником програми Бібліоміст, та отримала 4 компютери, принтер та проведено інтернет. На разі бібліотека надає доступ до всесвітньої мережі інтернет всім відвідувачам бібліотеки.             
            Керівник дитячої бібліотеки – заступник директора ЦБС по роботі з дітьми Пастернак Надія Михайлівна, яка народилась 2 жовтня 1953 року на Чернігівщині, в 1979 році закінчила Дніпропетровський інститут інженерів транспорту. Так склались обставини, що вже 16 років працює в дитячій бібліотеці, на цій посаді всього три роки.
            За останній рік дитячій бібліотеці приділялась увага з боку районної Ради – виділено кошти на ремонт даху приміщення бібліотеки. Працюючи над реалізацією програм: „Програма  розвитку культури на період 2007 року”, „Програма збереження і поповнення бібліотечних фондів” бібліотекарі дитячої бібліотеки у своїй діяльності намагаються якомога повніше задовольняти потреби користувачів, перетворити  „дім книги” на інформаційний дозвіллєвий центр  підростаючого покоління.
 


 



 

КНИЖКОВІ ВИСТАВКИ


 




 

 

Наш край

Видатні люди краю

Пошук

Наша адреса


26300,
Кіровоградська обл.
 м. Гайворон,
вул. В.Стуса (Кірова), 17
тел. +380686465228
E-mail: libgayvoron@i.ua

Ми в соціальних мережах
skype - bibliotekahv
Facebook - hayvoron.library
Instagram - @hayvoron_library

Працюємо:
щоденно, окрім суботи
з 9.00 до 18.00
останній день місяця
 санітарний


текст | текст | текст | текст | текст | текст | текст | текст