фоновое изображение шапки фоновое изображение шапки
 

 

 

Меню сайту

 
 

 
 

Інформація влади

 
 

 
 

Правова допомога

 
 

 
 

Статистика

 
 


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 
  Головна » 2018 » Лютий » 28 » Рідну мову треба знати, берегти і поважати
11:58
Рідну мову треба знати, берегти і поважати

Бібліотеки Гайворонської  централізованої бібліотечної системи долучилися до проведення обласного бібліомарафону «Звучи, рідна мово». В книгозбірнях району  організовано цикл заходів, спрямованих на сприяння вільному розвитку української мови,  формуванню національного менталітету підростаючого покоління; прищеплення і розвиток почуття патріотизму та національної гордості.
      Під  час  виховної години «Бережіть та шануйте рідну мову» /Гайворонська центральна районна бібліотека/ з вступного слова бібліотекаря  Ткачук В.В. присутні дізналися  про  значення української мови в житті суспільства та людини. Потім брали участь у виконанні практичних завдань,   відповідали на запитання вікторини «Як ми знаємо українську мову?», виконували  вправи «Перекладач», «Іншомовна лексика», «Так або ні», а також складали українські прислів’я.
      Бібліотекар Долинівської б/ф №8 Нарадова Н.Л. спільно з учителем української мови та літератури Мороз Я.М. для  учнів  9-11 класів провели свято мови «У рідній мові – паростки душі».
       Наталія Леонтіївна познайомила присутніх з історією виникнення свята та згадала  важкий шлях становлення української мови.
       Ведучі заходу Лісова Аліна та Кравець Валерія  звернули увагу на те, що рідна українська мова  визнана однією з наймелодійніших та найпрекрасніших мов у світі, вона є нашим багатством і нашою гордістю.  Старшокласники з задоволенням приймали участь у літературній вікторині «Найкращий знавець рідної мови» та мовознавчій грі «Вивчаймо рідне слово». На закінчення свята були запропоновані смішні сценки про рідну мову та гуморески Павла Глазового.
     Флешмоб «Ой яка чудова українська мова» з нагоди Дня рідної мови організувала  бібліотекар  Бандурівської б/ф №3  Маліновська Г.І. з учнями старших класів.  Користувачі та всі бажаючі читали уривки з віршів В.Сосюри «Рідна мова», Лесі Українки «Слово, чому ти не твердая криця», О.Забужко «Мова кожного народу»,  І.Багряного «Мово рідна»,  М.Рильського «Як парость виноградної лози», Марійки Підгірянки «Ой яка чудова, світла і багата» та по черзі згадували цікаві факти про мову, брали участь у дискусійному експресі «Що для мене українська мова».
      Щоб розширити знання про красу і багатство української мови, пробудити почуття національної гідності, виховати любов до рідної мови завідуюча Могильненською сільською бібліотекою- філією №13 Бойко Т.В. провела у Могильненській школі з учнями 9-10 класів мовознавчий двобій  „За Україну, за її мову”. Присутні утворили дві команди :„Мовознавці” та  „Шевченківці ”. Оцінювали двобій журі - вчитель української мови Замула Л.М., бібліотекар школи Хитрук О.П. директор  сільського будинку культури Юрченко  Н.В.
      На учасників заходу чекали досить складні випробування:  „Розминка”, „Добери антонім”, „Так” чи „Ні”, „Скраби”, „Знавці фразеологізмів”,  „Редактор”,  „Словесний океан”,  „Шаради”,  „Хто швидше”.  Кожна команда отримала можливість продемонструвати обізнаність,  грамотність,  кмітливість ,  начитаність та знання рідної мови у різноманітних конкурсах.
        Захід проходив напружено,  зосереджено  проте весело. Перемогу здобула команда  „Шевченківці”.  
        В Заваллівській філії завідуюча бібліотекою Пахович Н.А. провела  гру «Лінгвістичний  ігроленд»  Присутні відгадували загадки про частини мови, складали і доповнювали прислів’я та приказки, відкидали зайві слова, добирали синоніми до фразеологізмів та пояснювали їх значення,   відповідали на питання-жарти.
       Особливо весело  пройшли ігри:  «Така цікава буква «А», під час якої пригадували  та записували слова, в яких вживається  дві  букви «а»,  а потім   одна. Під час гри  «Привітаймося!» і гри «Познайомимося!» учасники записували, а потім відтворювали відомі етикетні формули вітань і знайомств.
       Також  до Міжнародного дня рідної мови в   бібліотеці   презентована тематична книжкова виставка «Мови велич та краса». 
       Бібліотекар Вікнинської б/ф №6 Лисянська О.В. спільно з учителем української мови та літератури Процак А.В. провели свято мови «Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п´янить». Зал, де проходив захід, прикрасили вишитими рушниками ї вишивальниці Сокур В.М.
       Аліна Віталіївна розповіла про красу і силу рідної мови, про намагання її викорінення та як український народ зумів вистояти, боронити і зберегти свою мову. Потім продемонструвала відео-презентацію «Українська мова – наш скарб».
       Олена Віталіївна розпочала свій виступ з вірша Д.Білоуса «Якщо з українською мовою» і  провела вікторину «Подорож океанами рідної мови». Розділившись на дві команди, присутні взяли участь у наступних конкурсах: «Розминка», «Продовжіть фразеологізм», «Бліц-конкурсі», «Поєдинку капітанів», «Скоромовка язика не ламає, а вимови навчає», «Хто швидше», «Показуха», «Загадки». Переможці отримали жовто-блакитні прапорці.
       Захід доповнювала тематична поличка «Генії українського слова».
       Завідуюча Солгутівською б/ф №18 для учнів старших класів провела мовознавчий турнір «Барви рідного слова».  В ньому  взяли участь 2 команди «Перлина»  та «Веселка». Старшокласники змагалися у конкурсах «Квітка мови», де на пелюстках умовної квітки писали ознаки рідної мови. «Літературний конкурс» складався із двох завдань.: перше – швидко і правильно повторити скоромовку, друге – прочитати гумореску Павла Глазового про мову.
Третій конкурс проходив під назвою «Мова наша – калинова». Учасникам заходу потрібно було до слів іншомовного походження підібрати українські відповідники. Під час четвертого  «Зіркові імена» за допомогою підказок відгадували видатних українців, котрі розвивали та прославили українське слово. За підсумками проведених конкурсів визначено переможців. Ними стали команда «Перлина».
     «Розквітай же,  рідна українська мово» -  таку назву мало свято мови,  яке відбулося у  Хащуватській сільській бібліотеці . На захід запрошені учні 10–го класу місцевої школи . Юнацтво поринуло у світ рідної мови, дізналося  про її тернистий  шлях, багатство,  різноманіття  і безмежні можливості від завідуючої сільською бібліотекою Лютенко М.С. . Іванова Владислава зачитала власний вірш «Рідній мові».  Лосєва Євгенія, Лютенко Марія, Лопушанська Анастасія,  Лінецька Софія продекламували  вірші,  присвячені рідній мові, а Гуйван Владислава  розповіла  гумореску П . Глазового  «Кухлик».
     На захід запрошена активна помічниця бібліотекаря Камянкова Наталія, яка  намалювала  кордони  нашої  країни та розфарбувала  їх  у жовто - блакитний колір. Бібліотекар виготовила квіти з висловами відомих письменників про  українську мову. По завершенню кожен присутній, взявши квітку зачитав вислів  та приклеїв  її  до стенду .
     22 лютого для старшокласників  проведений майстер – клас «Моя країна – Україна».  Завданням було обвести кордони України, зобразити людей в українському  вбранні, прикрасити квітами, колосками  та кетягами калини  малюнок. Всю цю оздоблену картину  підкреслював вислів  про рідну мову. Найголовнішим було донести  до  юнаків і дівчат,   що найбільшою  цінністю для України є її мова.  
     Урок-свято  «Дзвенить  струмочком -  рідна  мова»  проведено у Чемерпільській б/ф №26. Розпочала захід  Даша  Бадюл (учениця 11 класу)  зачитавши щойно написаний власний вірш   «Люди мову бережіть».   Бібліотекар  Чорна І.П. познайомила  всіх  присутніх з  історією  розвитку  рідної  мови.  Під час  заходу  юнацтво  мало можливість помандрувати  сторінками історії української мови, згадали  скорботні  дати  на  тернистому  шляху  її  розвитку.  Молодь  читала вірші  відомих українських  поетів: Тараса  Шевченка, Лесі  Українки та інших. Епіграфом свята були слова Володимира  Сосюри «Без  мови  рідної, юначе, й  народу  нашого  нема».    Потім  всі  із  задоволенням  приймали  участь  у   вікторині «Найкращий  знавець рідної мови».  Найактивнішою учасницею була Ковальська Анастасія. Вона  отримала приз від спонсора свята одноосібника Тростянецького Валерія.  
       Академбій «Мово рідна! Ти ж, як море…» зібрав в Берестягівській  бібліотеці учнів  старших класів.  Спочатку вони і присутні вчителі (Семенюк Надія Василівна та Клітченко Людмила Миколаївна) почули історію заснування  Дня рідної мови.  «Казка про мову», яку розповіла бібліотекар  Пустовіт В.В. сподобалась усім. Потім розпочався «бій» між учнями  8-го та 9-го класів. Вони повинні були пройти лабіринт і віднайти фразу: «Плекайте, діти, рідну мову. Вчіться складно говорити своїм рідним словом»; в кросворді – відгадати назви різних словників; за 2 хвилини в грі «музичні» слова згадати і записати слова, в яких є склади-ноти. Потім учасники відгадували мовні загадки-жарти;  утворювали нові слова від записаних слів, додаючи або віднімаючи на початку або в кінці слова один звук. В грі «Чиє слово найдовше?» по черзі називали і записували слова, при цьому наступне слово повинно починатися на той самий звук, але мати на один звук більше. Кожен учасник міг принести своїй команді додатковий бал, якщо тричі швидко повторить записану скоромовку.
       Поки журі, до складу якого ввійшли присутні вчителі, підраховували бали, гравці по черзі показували жестами для своєї команди наступні фразеологізми: «Тинятися з кутка в куток», «Втерти носа», «Води в рот набрати», «Змотувати вудки», «Взяти ноги в руки», «Відривати голову», «Довести до ручки», «На лобі написано». Закінчився академбій словами С.Плачинди: «Мово рідна! Ти ж, як море, - безконечна, могутня, глибока. І котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю». 
      Усний журнал «З любов´ю до рідного слова»  проведено  в Таужненській б/ф №20 Захід ґрунтувався на чотирьох сторінках. Під час першої ,  що мала назву «Поетична» звучали вірші відомих поетів про мову. Друга «Пісенна» пропонувала присутнім прослухати попурі з українських народних пісень, а також гуртом проспівати відому пісню «Червона рута», Під час третьої – згадували та зачитували гуморески Павла Глазового. Четверта «Пізнавальна» допомогла  перевірити та покращити знання про рідну мову, усім, хто був на заході.
       Ще низку заходів проведено і в інших бібліотеках системи:
       мовний круїз «Дивосвіт рідної мови»  /Тополівська  б/ф №16/;
       виховна година «Чарівний світ рідної мови»   /Мощенська б/ф №15/;
       актуальний діалог «Вертайся, рідна мово, в серця народу свого» /Бугівська б/к №5/;
       мовознавчий двобій  «За Україну, за її мову»  /Сальківська б/ф №17/ та інші.

 

  
  
  
  
 

Переглядів: 58 | Додав: kondo11 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
 

Наш край

Видатні люди краю

Пошук

Наша адреса


26300,
Кіровоградська обл.
 м. Гайворон,
вул. В.Стуса (Кірова), 17
тел. (05254) 2-24-03
E-mail: libgayvoron@i.ua
skype - bibliotekahv
Працюємо:
щоденно, окрім суботи
з 9.00 до 18.00
останній день місяця
 санітарний


текст | текст | текст | текст | текст | текст | текст | текст